Obsah stránky

Čedivadlo

Když se řekne Čedivadlo…

Pro velkou většinu občanů obce České, Lelekovic, Vranova, Kuřimi, Brankovic, Pikárce, Bystrého nebo třeba Troubek nad Bečvou toto slovo není jen jakousi nepochopitelnou slovní hříčkou. V těchto, ale i v dalších místech vědí, že Čedivadlo je divadelní spolek ochotníků z České a okolí, a že navštívit představení tohoto tělesa není v žádném případě ztráta času. Jak to začalo.

Někdy v létě roku 2008 se skupina mladých maminek v České rozhodla, že pro své ratolesti si na Mikuláše zahrají divadlo. Plán to byl smělý. Scénář sehnala Iva Šlachtová, vytipovala další adepty na herce a přidělila jim role. Kupodivu nikdo moc neprotestoval, a tak se někdy na sklonku léta a začátku podzimu 2008 sešlo v místní obecní sokolovně prvních 8 členů na historicky první zkoušce. Tento počet ještě nebyl konečný, jelikož výše zmíněný scénář pohádky „O zakletém drakovi“ byl napsán pro 14 postav. Proto každý člen dostal za úkol sehnat ve svém okolí další ochotníky. Záměr se podařilo uskutečnit, dokonce se povedlo nadchnout pro naši věc talentovaného hudebníka z Vranova pana Zbyňka Krasla. Ten se ujal hudební stránky věci a vše se dalo do pohybu.

Co o tom všem říkají herci.

O začátcích:
Začátky nebyly lehké. Nikdo z herců (až na ojedinělé výjimky) neměl s divadlem žádné zkušenosti. Styděli jsme se před sebou i nahlas číst, natož do projevu dávat nějaké emoce. Časem jsme se však přenesli i přes tato úskalí a dá se říct, že dnes si čas na jevišti opravdu všichni užíváme. Stali se z nás přes noc herci a herečky, zpěváci a navíc ještě i výtvarníci a tvůrci kulis.

O kulisách:
První pokusy namalovat jakési kulisy na staré kartony a prostěradla zkrachovaly (naštěstí) hned v počátcích. Prostě se to rozpadlo…. Na druhý pokus nám do cesty osud přivál výtvarnici Sylvu Martínkovou, která nám věnovala spousty zbytků barevných folií a barev a naučila nás s nimi pracovat. Ona sama odvedla podstatnou část práce na kulisách, a my jsme jí byli zdatnými pomocníky. Vzhledem k tomu, že vše vzalo takové obrátky a takové nečekané rozměry, začalo být nad slunce jasnější, že už nepůjde o ojedinělou miniakci ve stylu – jednou a dost, ale že se zde rodí něco trvanlivějšího a snad i kvalitnějšího než se původně očekávalo. První veřejné vystoupení spolku Čedivadlo proběhlo 14.4.2009 v sokolovně v České a slavilo nečekaný úspěch. Sokolovna praskala ve švech, potlesk neměl konce.

O penězích:
Činnost celého spolku sponzorují především sami členové. Kostýmy si šijeme a pořizujeme sami na vlastní náklady, cestovné a propagaci hradíme z vybraného dobrovolného vstupného. Veškerá technika, kterou využíváme (porty, reproduktory, mixáže atd.) je majetkem Zbyňka Krasla, který toto vše poskytuje Čedivadlu. Velkým sponzorem je obec Česká, která nám umožňuje zdarma využívat prostory obecní sokolovny ke zkouškám a k uložení kulis.
Nedá se dopodrobna popisovat, kde všude jsme hráli, a nedají se vyprávět všechny naše veselé zážitky, které jsme na našich „štacích“ zažili. Za těch pár let jich už byla spousta.
Snad je ještě důležité říct, že z jednoho šťastného nápadu se zrodila parta lidí, kteří jsou ochotní obětovat svůj čas a sílu pro radost nejen svých nejbližších, ale rozdávat radost lidem daleko za hranicemi své obce.
Občanské sdružení Čedivadlo bylo v říjnu 2013 zaregistrováno u Ministerstva vnitra České republiky a bylo mu přiděleno identifikační číslo. Od 24.srpna 2016 je Čedivadlo vedeno ve Veřejném rejstříku jako Čedivadlo spolek.

Premiéry divadelního spolku Čedivadlo:
2009   O zakletém drakovi
2011   O tichém šlapacím království
2012   Karkulka si poradí
2014   O baculatém království
2018   Pirátská pohádka
2019   Recept na pohádku
 

Kontakt:

Čedivadlo
664 31  Česká 1
IČO: 022 42 541                                                                                                                                                     

cedivadlo@seznam.cz
facebook - ČEdivadlo

Lenka Kraslová     - tel: 603 429 564

 

 

 

Patička stránky

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Používáme soubory cookies. Svůj souhlas můžete změnit v nastavení souhlasu s využitím cookies.